Yönetim

Yönetim

Birleşik Dünya Devleti ile birlikte yönetim anlayışını beton duvarların ötesine taşıyor ve dijital bir sürece geçiyoruz. Bu süreçte, BDD’nin Dünya’nın her bölgesinde (Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Kafkasya, Asya, Güney-Doğu Asya, Ortadoğu, Afrika, Pasifik vb.) ana meclise bağlı olarak çalışan meclisleri olacak ve bütün kararlar, dijital yönetim sistemine uygun olarak tercihe göre sabit yapılardan ziyade dijital meclislerde verilebilecek.

Birleşik Dünya Devleti’nin beş yılda bir başkanı seçilecek. Tıpkı şimdiki gibi vatandaş oylamaya girecek, web ortamı üzerinden şifresini girecek ve oyunu kullanacak. Bunun için adaylar olacak ve işi, uyruğu, yaşı, cinsiyeti veya inancı fark etmeksizin, BDD vatandaşı olan ve bölgesel meclislerden de seçilen herkes adaylığını ortaya koyabilecek.

Aynı şekilde BDD’nin bir başkan yardımcısı da olacak, bir hukuk sistemi, bakanları, milletvekilleri, sözcüleri, gazetecileri, elçilikleri de.

BDD’nin yönetim şekli şeffaf olacak ve her türlü usulsüzlük, kayırma veya istismar sistem içinde tespit edilebilecek. Dolayısıyla, BDD vatandaşlarının oylarıyla yönetime gelmiş olan hiç kimse, keyfi davranışlarla BDD yasalarına aykırı hareket edemeyecek. Bu doğrultuda, insan, doğa ve hayvan haklarına aykırı hareket eden, inanç, ırk veya ideoloji olgularını birer ayrıştırma ve/veya kayırma unsuru olarak kullanan, BDD ilkelerine ters düşecek faaliyetlerde bulunan veya farklı şekillerde görevini suiistimal eden herkes, görev derecesi ne olursa olsun tespit edilip sistemden uzaklaştırılacak ve BDD’deki haklarından mahrum bırakılacak. Dolayısıyla Birleşik Dünya Devleti’nin asıl ve gerçek idarecisi, BDD sisteminin kendisi olacak.

BDD’nin bir toprağı olmayacak ama belli bir aşamaya geldikten sonra onu tanıyan devletlerde her dönem bir ülkede başkentini kuracak. Mesela bir dönem başkenti İstanbul, bir dönem New York, bir dönem Sydney, bir dönem Kremlin vb. olacak. Kabul eden devletlerin hepsinde de elçilikleri olacak.

BDD’nin dijital bir istihbaratı olacak. Yani dijital ortamda bir istihbarat merkezi kuracağız ve bir tıkla bütün vatandaşlar oraya bilgi girişi yapabilecekler. Örneğin hangi devlet ne yapmaya çalışıyor? Hangi devlet nerede hangi ağacı kesmeye çalışıyor? Hangi devlet nereye müdahale ediyor? Hangi koyları yok ediyor, çevreye ne kadar zarar veriyor? Hangi devlet yanlış icraatlar içerisinde? Bunların hepsi görünür olacak ve bunu bütün dünya kamuoyuna yayacağız.

Vatandaş Olun !
//]]>