Para sistemi

Birleşik Dünya Devleti’ne dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi katılır ve vatandaşı olursa bu devlet devasa bir güce dönüşür. Ama bu devletin bir para birimine ihtiyacı olacak, çünkü şu anda dünyada en etkin güç paradır.

Mesela bugün, var olan döviz kurlarına karşılık yeni bir araç geliştirilmiştir; “kripto” denilen dijital para. Bitcoin örneğinden de bildiğimiz gibi, uluslararası sermaye başlarda Bitcoin’u resmi bir para birimi olarak kabul etmemişse de Bitcoin’un her geçen gün daha çok değer kazanması ve bugün milyonlarca insanın yatırım yapmasıyla tanesinin 10 bin doların üstünde olmasıyla birlikte büyük devletlerin çoğu onu resmen kabul etmek zorunda kalmışlardır. Burada tek bir gün içerisinde 1500 dolar değer kazanabilen dijital bir değerden bahsediyoruz. Oysaki Bitcoin nedir? Dijital bir paradır. Ama her geçen gün daha çok talep görerek değer kazandığı için birçok ülke onu kabul etmek zorunda kalmıştır.

İşte bizim kuracağımız Birleşik Dünya Devleti’nde, kendi vatandaşlarımızın öncelikli olarak kullanacağı, gitgide değer kazanan dijital bir para birimimiz olacak ve bu devletin bütün ticari faaliyetleri bu ortak para birimi üzerinden gerçekleştirilecek.

Bu süreçte; BDD vatandaşları ortak iş alanları kuracak. Örneğin ortak hisseli sanayiler, fabrikalar, medya ve basın kuruluşları, bankalar, dijital eğitim sistemleri, dijital üniversiteler kurulacak, Birleşik Dünya Devleti de bunun destekçisi olacak. Yani BDD bünyesinde kurulan her ama her şeyde –ister bir market olsun ister dev bir teknoloji fabrikası ister bir hastane isterse uzay araştırmaları merkezi olsun– hepsinde BDD vatandaşlarının hisseleri olacak. Dolayısıyla ortak iş alanlarıyla birlikte gelişen, ortak sanayileri, fabrika ve teknolojileri olan, reelde de elle tutulabilir yatırımları olan, sadece bir azınlığın değil, herkesin kazanacağı ortak bir devlet modeli olacak bu.

İnternet siteleri kurulacak mesela, herkes gidip oradan alışveriş yapacak. Ya da yeni bir market zinciri açılacak halk ortaklığıyla ve bu devletin bütün vatandaşları oradan indirimli alışveriş yapabilecekler. Aynı şekilde, BDD bünyesindeki fabrikalardan çıkan bir ürünün dünya piyasasına sürüldüğü her yerde, o ürün BDD vatandaşlarına indirimli olacak. Dolayısıyla kendi vatandaşlarımıza ciddi kolaylıklar sağlanmış olunacak.

BDD vatandaşlarının birliktelik sağlayarak kuracağı ortak hisseli tüm firmaların girişim ve anlaşmaları dijital platformdan sağlanacak ve her aşaması tüm BDD vatandaşları tarafından görünür olacak. Bu aşamada ortaklık koşullarına göre belirli bir hisse kotası belirlenecek (minimum ve maksimum değerlerde) ve o kotayı aşmamak suretiyle dileyen herkes istediği ölçüde o firmaya ortak olabilecek. Bu şekilde bir anda hiç olmayan bir firma, güncel tabirlerle milyonlarca dolarlık sermayesi olan bir firmaya dönüşebilecek.

İşte bu, global sermayenin, aynı zamanda da global aklın bütünleşmesi ve birleşmesidir. Ama bugün biri gelmiş ilaç fabrikası kurmuş, ilacımızı oradan almak zorundayız. Petrol fabrikası kurmuş, petrolümüzü oradan temin etmek zorundayız. Gıda fabrikası kurmuş, gıdamızı oradan karşılamak zorundayız. Biz bugün tek başımıza kalkıp gıda sektörüyle mücadele edecek noktada değiliz. Ama biz eğer 50, 100 veya 500 milyon insanla bir araya gelirsek buna karşı alternatif bir yapı kurabiliriz. Neden? Çünkü 300 milyon insan birer TL (ya da ülkesinin para birimine göre Dolar, Euro, Yen, Pound vs.) verse 300 milyon TL eder. Her kişi hissedar olduğu yerden alışveriş yaparsa, bu devlet bir yıl içerisinde milyarlarca dolarlık bir güce kavuşur. Çünkü kimse gidip başka bir yerden satın almaz, herkes kendi kurmuş olduğu şirketten satın alır. Kendi kurmuş olduğu firmadan alırsa da diğerlerinin sistemi gereken rağbeti görmediği için çöker. Bu böyledir. Sonuçta hiçbir sistem kendi kendine büyümüyor; geliyor ve bizi sömürüyor. Biz bu sömürünün içerisine bir set çekersek, bizden beslenemesin, bizi sömüremesin der ve sayımız artarsa, birkaç yıl içerisinde bütün bu sistemler çökmek zorunda kalır.

Bunun için bir toprağa, sorumluluğa veya mücadeleye gerek yok. Dünya artık teknolojinin içinde; cebimizde, elimizde, her yerde. Biz, reelde de bir karşılığı olan dijital firmalar kuracağız, bunun için de ihtiyaç duyduğumuz tek şey BDD vatandaşlarının katılımı olacak. Ve bunun da şartı, ortak kurulan şirketlerden yararlanmak ve bu ortak para birimini kullanmak olacak. Bunu yaptığımız taktirde Birleşik Dünya Devleti’nin para birimi az bir sürede dünyanın en değerli para birimi haline gelecektir.

Vatandaş Olun !
//]]>